קיבוץ נחל עוז
חסר רכיב

מכתב להורים בנושא מסיבות וסכנת אלכוהול

24/11/2016

הורים יקרים,
איגרת זו מופנית להורים לבני הנוער במועצה אזורית שער הנגב, רגע לפני היציאה לבילויים של בני הנוער בליל השנה האזרחית החדשה.

מסיבה הנה מקור למפגש חברתי משמעותי וחיובי לבני האדם בכלל ולבני הנוער בפרט, כולנו שותפים לתפיסה זו ומעודדים מסיבות ומפגשים חברתיים.

עם זאת מצאנו לנכון להציג בפניכם במכתבנו זה את התופעה ו"מסורת" אשר נפוצה בישובים במסיבות הנוער בימי חמישי/ שישי ובמועדים כמו סילבסטר ופורים.

מטרת האיגרת להתריע על התופעה של שתיית אלכוהול בליל השנה האזרחית, ובמסיבות בכלל.

תופעה זו קונה לעצמה מקום מרכזי בתרבות הבילוי של בני הנוער והצעירים.

ידוע לכולנו ( גם לבני הנוער) , כי השימוש בסמים ובאלכוהול הוא תופעה הרסנית, אישית וחברתית שקיומה חוצה גבולות, מגדרים ומעמד חברתי. האלכוהול הינו מחולל אלימות מספר אחד. הוא עלול להוביל לאלימות מילולית, אלימות גופנית, הטרדות מיניות , נזקי גוף ונפש. רק בחודשים האחרונים היינו עדים למקרים של אלימות קשה לרבות מקרי אונס, לצערנו גם למקרי מוות.

במועצה אזורית שער הנגב מתמודדים עם אתגר האלכוהול והסמים באמצעות פעילויות מניעה והסברה בבתי הספר, בחינוך הבלתי פורמלי, ובמישור הקהילתי.

בימים אלה הועבר מכתב להנהלות הישובים ורכזי החינוך לגבי האופן שבו על הקהילה להתמודד עם הסוגיה ומהם הכלים העומדים לרשותה. בשורה התחתונה, הכל צריך להיות מוסדר על פי הנחיות החוק, ואי עמידה בדרישות היא עבירה על החוק.

עם זאת הבית הינו חוליה ראשונה בהתמודדות עם שתיית האלכוהול והשימוש לרעה בסמים בקרב בני נוער ומחייב התגייסות קהילתית רחבה של כל אחד ואחת מכן לצד הגורמים המקצועיים במערכות החינוך, הטיפול, והאכיפה של המועצה.

אנו כהורים מהווים עבור ילדנו משענת נפשית ופיסית, אהבתנו ועמדותינו חשובות להם. זאת לצד האחריות שלנו להנחותם לחיים טובים ומשמעותיים , לצד שמירה מפני סכנות האורבות להם.

אנו מבקשים מכם, דברו עם ילדכם בגובה העיניים. חשוב שתדעו- מחקרים וסקרים מצביעים בברור כי אחד הגורמים המרתיעים ילדים מלצרוך אלכוהול או סמים זה החשש או הבושה ממה שזה יעשה להורים.

צרור עצות להורים לפני היציאה לבילוי של ילדכם:
1. לשאול שאלות חשובות : היכן מתרחשת המסיבה? שעת התחלה וסיום ? , מי מארגן אותה ? מהי העלות הכרוכה בהשתתפות במסיבה? האם יש רישוי לקיום המסיבה?
2. לראות עם מי הנער יוצא ולברר מי חבריו.
3. חשוב לקבוע שעת חזרה מהבילוי ולהבהיר מה המשמעות של איחורים?
4.חשוב לתאם עם הורי נערים אחרים מדיניות אחידה ע"מ שהילד שלכם לא ירגיש שהוא היחיד בחבר'ה שמוגבל- תופתעו לגלות כמה ההורים האחרים שותפים לדעה שלכם.
5.לפני היציאה כדאי לתמחר עם הנער עלות עניינית של הבילוי. לא מומלץ לצייד אותו בסכומי כסף העולים על סך הבילוי.
6.חשוב לפתוח לנער את הדלת בתום הבילוי (אפילו בשעות מאוחרות) ולדבר אתו כדי לראות מה מצבו.
7. מומלץ לעקוב אחרי קניית וצריכת מוצרי אלכוהול בבית- מסתבר כי המקור העיקרי לאלכוהול אותו צורכים בני הנוער מגיע מהבית!
8. יידוע לשון החוק "המאבק בתופעת השכרות" (מצורף נספח בקובץ המצורף) .

בברכה,
צוות אכיפה במועצה
מנהל מחלקת החינוך , מנהלת חינוך חברתי במתנ"ס, השוטר הקהילתי .


מסמכים מצורפים

המכתב כולל הנספח
חסר רכיב